Co je fototerapie

Fototerapie neboli léčba světlem, je odborným názvem medicíny, ve které jsou lidé léčeni světelnými paprsky. Jeho blahodárné účinky byly prokázány již v dávné minulosti, ale jako mnoho objevů lidstva i tento byl po nějakou dobu opomenut. Bylo zjištěno, že světlo v určitých vlnových délkách může v lidském těle vyvolat různé léčebné reakce. Za otce moderní fototerapie je považován dánský lékař N. R. Finsen, který za svou práci v této oblasti získal v roce 1903 Nobelovu cenu za medicínu.

Fototerapie a její systém léčby je všeobecně uznávanou metodou a má dnes již své stálé a nezastupitelné místo v moderní medicíně u nás i v zahraničí. Fototerapie spočívá v každodenním působení velmi silného celospektrálního světelného zdroje. Kvalitní lampy určené pro domácí fototerapii musí mít jasné světlo dostatečné intenzity (asi 5x intenzivnější než dobře osvětlená kancelář) a obvody zamezující blikání a mihotání.

Fototerapie využívá nepolarizované záření (UV záření, infračervené záření, nepolarizované, např. denní světlo), nebo také záření polarizované, které vytváří biolampa nebo laser. Polarizované světlo je plně bezpečné pro lidský organismus, jelikož nevyzařuje škodlivé ultrafialové záření.

Vliv fototerapie na lidský organismus

Léčba světlem má na lidský organismus velmi pozitivní vliv, jelikož světelná energie, kterou naše tkáň pohlcuje, vyvolává v našich buňkách fotochemické reakce. Polarizované světlo přístroje Biostimul proniká do tkání až 5 cm hluboko, a díky tomu je léčba intensivnější.

 

Léčebné účinky fototerapie

Analgetický účinek - tlumení bolesti u nemocí jako je artróza, záněty svalů, hojení ran, šlach, bolesti kloubů apod.

Protizánětlivý účinek - likvidace zánětu svalu a šlach, opary, tenisového loktu, kojícím maminkách pomáhá při zánětu prsu atd.

Biostimulační účinek - podpora a urychlení zahojení odřenin, popálenin, bércových vředů a jiných ran.

Fototerapie nám nabízí nové možnosti léčby či podporu klasické léčby. Její účinky jsou prokázány a na celém světě bychom našli spousty lidí, kterým pomohla fototerapie nemoc vyléčit či její následky zmírnit.